Klimat

» Klimat Martyniki jest ogólnie bardzo przyjemny, a upały nie są uciążliwe. Średnia temperatura roku waha się w granicach 26°C co czyni ją WYSPĄ WIECZNEGO LATA....Czytaj dalej

Klimat Martyniki jest ogólnie bardzo przyjemny, a upały nie są uciążliwe. Średnia temperatura roku waha się w granicach 26°C co czyni ją WYSPĄ WIECZNEGO LATA.
Duży wpływ na temperaturę ma stały, północno wschodni wiatr pasat, który stale ochładza atmosferę i czyni ja błogą.
Północna cześć wyspy, ta bardziej pagórkowata, pokryta grubym kożuchem roślinnym jest bardziej wilgotna, średnia opadów to około 5 tys. litrów wody na rok na m2, w przeciwieństwie do części południowej, na której średnia opadów nie przekracza 1,2 tys. litrów na m2 rocznie.
Opady przejściowe, charakterystyczne dla tego zakątka są bardzo intensywne, ale zarazem bardzo krótkie. Po kilkuminutowym „oberwaniu się chmury” słońce pojawia się na horyzoncie jak gdyby nigdy nic.

Rok dzieli się na dwie pory roku.

Sucha pora roku zwana le Careme zaczyna się z początkiem roku kalendarzowego i kończy na przełomie maja i czerwca. Pod koniec tego okresu dni są najcieplejsze a słońce jest w zenicie.
Deszczowa pora roku nazywa się l’Hivernage co można przetłumaczyć jako „zimowanie”. Zaczyna się w czerwcu a kończy w grudniu. Czas huraganów przypada w połowie tej pory roku z najwyższym stopniem ryzyka od sierpnia do października.
Pora deszczowa to okres wzmożonych niży atmosferycznych, które przynoszą duże ilości deszczu, mogących utrzymać się nad Martyniką do kilku dni. Niże te, na szczęście są bardzo rzadkie ze względu na dość południowe położenie wyspy w stosunku do Archipelagu Małych Antyli i oddalenie jej od tradycyjnej trasy cyklonów.

Rożnica temperatur między dwoma porami roku jest odczuwalna. Najcieplej jest na przełomie maja i czerwca (30°-32°C). Takie temperatury utrzymują się do września przy czym rośnie liczba opadów. Następnie ochładza się aż do grudnia i stycznia gdzie średnie miesiąca wahają się około 24°C.

Średnia temperatura morza

25°-26°C od stycznia do maja
29°-30°C od czerwiec do września

» Zamknij